+90532 365 53 79 +90536 888 67 24

info@vural-insaat.com

Kalebodur

Fayans nasıl döşenir?
• Fayans nasıl döşenir, fayans nasıl yapıştırılır? : En az 8 milimetrelik bir taraklı mala ile yüzeye yapıştırıcıyı sürün. Eğer hazır fayans yapıştırıcısı kullanılacaksa; 3 milimetrelik taraklı mala kullanın. (Hazır yapıştırıcı 3 günden fazla sürede kuruduğundan duvarda 3 milimetreden kalın bir tarakla yapıştırıcı sürmek, bırakma riskini arttırır.)
• Önce, duvar fayanslarından döşemeye başlayın. Ancak bu sayede, duvardaki karo birleşme çizgilerinin zeminde kopmadan devam etmesini sağlayabilirsiniz.
• Fayans yapıştırıcısını sürdükten sonra duvarınızı mastarla teraziye alıp, yapıştırıcının yüzeye eşit yayılmasını sağlayın.
• Fayansınızı yapıştırıp, aralarına derz artısını koyun ve plastik bir tokmakla hafifçe tokmaklayın.
• Kenarlardaki fazla kısımları fayans kesme makinesi ve karo kerpeteni ile kesin.
• Fayans yapıştırıcının kuruma süresi 24 saattir. Bu süreden sonra derz işlemine geçilebilir.

Bozuk Zemine Fayans Nasıl Döşenir?
bozuk zemine fayans nasıl döşenir? Yukarıda bahsettiğimiz gibi fayans yapıştırılacak zemin düzgün olmalıdır. Eğer, zemin düzgün değilse, dzeltilmelidir. Kendi yayılan harçlar ile zeminin düzeltilmesi kolaylıkla yapılabilir. Ardından iyice kuruması beklenir.
Bozuk zemine direkt olarak fayans yapıştırmak; yapıştırıcının sarfiyatını artıracağı gibi gerekli düzgün zemin elde edilemez. Ayrıca, fayanslar arasında kot farkı oluşur. Çirkin bir görünüm ortaya çıkar.

Dış Mekânda Fayans Döşenir?
Dış mekâna fayans nasıl döşenir?: Dış mekâna fayans yapıştırmak için; mutlaka yer ve duvarlarda silikonlu, flex yapıştırıcı kullanın. Dış mekan karo yapıştırıcıları farklıdır. Hem daha kuvvetlidir hem de sert hava koşullarına ve donmaya karşı dayanıklıdır.
Dış mekan seramik yapıştırıcısı satın alırken satıcıya dış mekanda kullanacağınızı söyleyin.
Teras, balkon, banyo, tuvalet gibi yerlerde yapıştırıcıdan önce su izolasyonu yapılmalıdır. Buralarda kullanılabilecek en sağlıklı izolasyon malzemesi çimento esaslı olanlarıdır.